Jak zatrzymać czas?

Paweł - Kierownik Sklepu w Kaliszu

Paweł zdradził nam swój sekret na zachowanie najlepszych wspomnień. Nie chodzi jednak tylko o jego wspomnienia. Intrygujące? Sprawdźmy, co sam mówi o swojej pasji.

Skąd wzięło się i jak zrodziło się Twoje zamiłowanie do historii? Skąd pomysł, żeby wracać do przeszłości w taki sposób?

Zamiłowanie do historii mam od dawna. Zawsze fascynowały mnie czasy – te, które minęły. W tym przypadku czasy dzieciństwa oraz czasy młodości. Najlepsze są te czasy, w których miałem okazję uczestniczyć i których doświadczać.

Moje czasy dzieciństwa to lata 80., na nich głównie skupiłem się, tworząc projekt i pisząc książkę „Trzebień – tajemnice z dzieciństwa”. Pomysł na książkę zrodził się pod koniec 2016 roku. Wtedy już posiadałem krótkie zapiski z czasów dzieciństwa, które zostały wykorzystane do opowiadań i historii właśnie z Trzebienia.

Jak wygląda takie zbieranie informacji?

Dziesiątki przeczytanych książek, wyjazdy na targi książki, spotkania z autorami, mnóstwo inspiracji i pomysłów na tworzenie projektu.

I co dalej?

Wszystkie te elementy spowodowały u mnie chęć stworzenia własnej pozycji – książki. Chęć stworzenia czegoś swojego. Trzy najważniejsze elementy w moim przekonaniu zostały zachowane: chęć, temat oraz czas na tworzenie i pisanie. Dziś, po czterech latach, jest finalny efekt całej pracy włożonej w projekt. Książka drukowana. Głównym elementem projektu są wspomnienia. Wszystko to, co jest wokół, jest dodatkową wartością dodaną, pokazującą, że każde miejsce na Ziemi posiada swoją bogatą historię – również Trzebień.

Skąd czerpiesz inspirację do swoich książek? Czy masz ulubionych autorów, którzy Cię inspirują?

Moją inspiracją do tworzenia książek jest sam temat (zjawiskowe lata 80.) oraz poczucie, iż tym sposobem mogę „zatrzymać chwilę”, w słowie i fantastycznych czarno białych fotografiach, które znajdują swoje zaszczytne miejsca w projekcie. Moje poczucie sentymentu do czasów, które minęły. Szczególnie czasów dzieciństwa. Wszystkie przeczytane książki inspirowały mnie do tworzenia. Z każdej lektury „wyciągałem” coś dla siebie. Zawsze jakaś część tekstu w książce powodowała inspirujący pomysł wykorzystywany w moim projekcie. Np. lektura „Pypcie na języku” Michała Rusinka była inspiracją do nadawania tytułów moich pozycji. Lektury, po które sięgam, to przede wszystkim: biografie, reportaże, wywiady-rzeki, autobiografie oraz książki podróżnicze i historyczne. Mariusz Szczygieł, William Wharton, Wojciech Cejrowski, Paulo Coelho oraz wywiad-rzeka z Wojciechem Pokorą w rozmowie z Krzysztofem Pyzią – pozycje tych autorów utkwiły mi w pamięci.

Na stronie księgarni jesteś też opisany jako inicjator zjazdów Trzebień 80 – czym są te zjazdy i na czym polegają? Skąd wziął się ten pomysł?

W trakcie trwania projektu wspomnień lat osiemdziesiątych co jakiś czas wpadały mi do głowy pomysły, w jaki sposób projekt wartościować, aby zyskiwał sam w sobie. I stało się najlepsze, co mogło się wydarzyć. Pretekstem do spotkania w samym Trzebieniu była właśnie książka. Główny element projektu to wspomnienia, ale spotkanie po 33 latach z rówieśnikami, z którymi ganiało się po podwórku i terenach wsi było fantastycznym przeżyciem. Klimat zjazdu to po prostu czasy dzieciństwa lat osiemdziesiątych. Chleb, smalec i ogórki oraz czerwona oranżada w zwrotnych butelkach. Zwieńczeniem spotkania było ponowna wyprawa nad Jezioro Cmentarne.

Ile książek masz już na swoim koncie?

Ze wszystkich wspomnień powstały ostatecznie dwa projekty. „Trzebień – tajemnice z dzieciństwa” jako zjawiskowe lata 80. oraz „Gołogóra – Jestem z PGR-u” jako fantastyczne lata 90. Pierwsza pozycja jest dostępna w formie elektronicznej i drukowanej, a druga tylko w formie elektronicznej. Promocja wspomnień lat 90. (książka drukowana) jest zaplanowana na rok 2022.

Czy masz jakieś marzenie związane ze swoim hobby?

Moim marzeniem było samo wydanie książki. I to się spełniło. Wszystko to, co się w niej znajduje i sam jej wygląd, to tylko i wyłącznie moja praca. Od projektu okładki, wyboru czcionki, później już samej promocji i prezentacji projektu. W przyszłości chciałbym, aby moje pozycje były dostępne w księgarniach nie tylko internetowych.

Co radziłbyś osobom, które chciałyby tak jak Ty napisać własną książkę? Czy potrzebne są specjalne umiejętności, a może konieczne jest ukończenie jakichś kursów?

Na pewno należy czytać. I to dużo. Oprócz odnalezienia inspiracji, zwiększymy też zasób słów. Warsztaty? Jak najbardziej mogą się przydać. Ale nie uda się, jeśli nie będzie chęci, tematu, czasu. No i ta wena – na pisanie tu i teraz. Nie zawsze jest dobra pora na tworzenie. Nie zawsze udaje się pisać płynnie, z „lekkością”.

Czy Twoi koledzy i koleżanki z pracy wiedzą o Twoim hobby?

Tak. Z wieloma osobami rozmawiałem na temat mojej książki.

 

Dziękuję Ci za poświęcony czas! Liczę, że ta rozmowa stanie się inspiracją dla kolejnych twórców oraz kolegów i koleżanek z pracy!😉

 

Rozmawiała: Ewa Wydra

Zobacz podobne

Sport w FMCG

Tomasz - Dyrektor Obszaru Nieruchomości i Ekspansji

Mistrz Polski w biegu na 2000 metrów, który w pracy goni terminy i narzuca zadaniom niezłe tempo. Uważa, że bez wytrwałości i regularności nie osiągnie się niczego, a sukcesy pojawią się dopiero wtedy, kiedy konsekwentnie dąży się do celu. Chcecie o Tomku wiedzieć więcej?

Detektywi na tropie

Kasia, Krzysiek i Mateusz z działu BHP

Są osoby, które od dziecka wiedzą, że chcą być strażakiem albo piosenkarką. Jak to jest z naszymi ekspertami w dziedzinie BHP? Czy od dziecka wiedzieli, że to jest ich powołanie? A może zdobyli wszechstronne doświadczenie, a teraz w ALDI rozwijają skrzydła? Przeczytajcie wywiad z Katarzyną, Krzysztofem i Mateuszem!

Zawsze w biegu

Ewelina - Specjalista ds. Employer Brandingu

Emocje po Poland Business Run 2020 już opadły. Jednak sukcesy, te małe i duże należy celebrować, tym bardziej jeśli dotyczą #teamuALDI. Wyłoniliśmy najlepszych biegaczy, a teraz chcemy się z Wami podzielić ich sposobem na łączenie pracy i pasji. Gotowi? 

Historia pewnego biegu

Wojtek - Wiceprezes ALDI

Przed nim 170 km, z nim 8 kg wyposażenia. W uszach słuchawki, w tle audiobook, w głowie plan na najbliższe kilkadziesiąt godzin. Brzmi jak zapowiedź dobrej książki? Być może kiedyś sam ją napisze, ale teraz zapraszamy Was na wywiad z Wojtkiem - naszym Wiceprezesem, miłośnikiem biegów górskich i ultramaratonów.
To co, gotowi na biegową wycieczkę dookoła Mount Blanc i innych biegach górskich, które zapadły Wojtkowi w pamięć?

Rowerem przez świat

Szymon - Menadżer ds. Audytu Wewnętrznego

Poznaj historię Szymona i jego pasji do kolarstwa. Dowiedz się, jak po latach wrócić do swojego hobby i jak to jest przejechać Polskę wzdłuż na dwóch kółkach.

Gol gol GOOOL!

Daria - Specjalista ds. Szkoleń i Rozwoju, ALDI Katowice

Piłka nożna to jej pasja od 5. roku życia. Dzięki grze nauczyła się determinacji w dążeniu do celu, samodyscypliny i pracy zespołowej. Poznajcie Darię, Specjalistkę ds. Szkoleń i Rozwoju, spędzającą na boisku kilkanaście godzin w tygodniu.

Kartka z podróży

Zofia - Menadżer Kategorii, ALDI Katowice

Zobacz świat oczami Zosi, której największą pasją są podróże. Jak przygotowuje się do wypraw w nieznane i gdzie najdalej dotarła?
Sprawdź!

Idziemy na grzyby

Paweł - Kierownik Kategorii w ALDI Katowice

Dla Pawła las to jego drugi dom. Sprawdź, co jest dla niego najdoskonalszą formą relaksu i pasją, która szlifuje charakter.

Gaz do dechy!

Marta - Starszy Sprzedawca, ALDI Siemianowice Śląskie

Wejdź do świata wyścigów samochodowych dzięki niezwykłej pasji Marty - do motoryzacji, a dowiesz się, co łączy rajdy i pracę w sklepie!