Detektywi na tropie

Kasia, Krzysiek i Mateusz z działu BHP

W zespole BHP jak zwykle gwar i śmiech. Widać, że ci ludzie lubią swoją pracę oraz siebie nawzajem. Opowiadają o dzisiejszym szkoleniu BHP dla nowych pracowników, wymieniają się doświadczeniami. Może nam również zdradzą jak wygląda ich dzień pracy i czy lubią to co robią? Zaczynajmy!

Jak wygląda Wasza dotychczasowa ścieżka kariery? Jak dołączyliście do zespołu BHP w ALDI?

Katarzyna: Swoją karierę rozpoczynałam od handlu. Przeszłam krętą drogę od perfum przez biżuterię. Byłam zarówno sprzedawcą, jak i przedstawicielem handlowym. Do ALDI trafiłam przez rekrutację do sieci sprzedaży. W 2011 roku przyjęłam propozycję pracy jako Starszy Sprzedawca, a następnie Zastępca Kierownika Sklepu. Chciałam się dalej rozwijać, ukończyłam studia podyplomowe i uzyskałam wszystkie potrzebne kwalifikacje, aby w sierpniu 2019 dołączyć do zespołu BHP.

Mateusz: Nie planowałem kariery w BHP. Po zakończeniu szkoły średniej rozważałem różne kierunki. Po wielu rozmowach z moimi bliskimi zdecydowałem, że studia w kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy będą ciekawym doświadczeniem. Poszedłem na katowicką uczelnię, gdzie spotkałem wielu doświadczonych specjalistów z BHP, którzy zaszczepili we mnie zainteresowanie obszarem BHP i uzmysłowili jak ważny to dział w każdym zakładzie pracy. To był strzał w dziesiątkę! Przez 10 lat pracowałem w firmie z branży IT, gdzie doradzałem pracodawcy w kwestiach związanych z BHP oraz zdobywałem różnorodne doświadczenie. Od trzech lat rozwijam się w ALDI.

Krzysztof: Po technikum mechanicznym postanowiłem zrobić technika bezpieczeństwa higieny pracy. To były czasy zasadniczej służby wojskowej, więc pierwszą możliwością wdrażania i weryfikacji zdobytej wiedzy była jednostka wojskowa. Po tym wyzwaniu postanowiłem dołączyć do międzynarodowej sieci handlowej, jako inspektor BHP. Rozpocząłem też naukę w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy na kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. W 2007 zostałem koordynatorem sklepów i spinałem działania ponad 100 specjalistów BHP na całą Polskę. W tym roku dołączyłem do ALDI, po szesnastu latach pracy u jednego pracodawcy. Może w ALDI będę pracował kolejne szesnaście? Mam nadzieję!

Jakie są rzeczy, o których najczęściej jako pracownicy zapominamy?

Mateusz: Z doświadczenie wiem, że bagatelizujemy najprostsze czynności. Jeżeli jest jakiś proces, który jest skomplikowany, to wbrew pozorom wypadków jest mniej. Wypadki pojawiają się najczęściej w rzeczach powtarzalnych, gdy wkrada się rutyna. Podchodzimy często do zadań „robiłem to 1000 razy, przecież nic się nie stanie” i bum! Wypadek wisi w powietrzu.

Krzysztof: Zatracamy się jako pracownicy w pośpiechu. Poślizgnięcia i potknięcia to codzienność specjalisty BHP! Pracownicy chcą jak najszybciej obsłużyć klienta, zarówno Ci w sklepie, jak i w magazynie i chwała im za to, że tak rwą się do pracy, ale my zalecamy rozwagę i przemyślenie tego pośpiechu. W zespole analizujemy wypadki i wyciągamy wnioski na przyszłość. Przy każdym szkoleniu pracowników jesteśmy bogatsi o bagaż doświadczeń. Pracujemy z nimi na realnych przypadkach i docieramy do ich wyobraźni. Kluczowe jest to, aby każdy z nas zwracał uwagę na otoczenie. W przypadku rozlania na sklepie, przecieramy i wystawiamy tablice informujące. 

Mateusz: Tak jak w domu, rozlejesz zupę, wycierasz. Mamy ogromny apel do naszych kolegów i koleżanek - nie bądźcie obojętni nawet na błahe zagrożenia! Zarówno w pracy, jak i w prywatnym życiu.

Czy ze względu na swój zawód, zwracacie uwagę na coś szczególnego u pracodawców albo w życiu prywatnym? 

Katarzyna: Kiedy wchodzę do sklepu włączam tryb uważnego obserwatora. Wolę nie wymuszać pierwszeństwa czy poślizgnąć się na umytej podłodze. Zwracam pewnie uwagę na większą ilość zagrożeń niż inni klienci. To dopiero byłoby wydarzenie, gdybym popełniła te same błędy, przed którymi sama ostrzegam.

Krzysztof: Ja wchodząc do kina, opery czy na basen, patrzę gdzie są wyjścia ewakuacyjne. W sytuacji zagrożenia, wiem gdzie się udać i zatroszczyć się o swoją rodzinę oraz jak pomóc osobom obok. Staram się też jeździć samochodem prywatnym ostrożniej niż inni kierowcy. Zwracam uwagę na rzeczy, na które inni nie zważają. To już po prostu odruch 😉.

Wpadła mi kiedyś w ręce książka „Pilot Ci tego nie powie”. Czego BHP-owiec nie może ci powiedzieć? 

Krzysztof: BHP-owiec jest jak detektyw. Jego zadaniem jest zbadać okoliczności zdarzenia. Musi być wnikliwy i działać metodycznie. Bada każdy okruszek na podłodze, bo w tym „śledztwie” wszystkie poszlaki mogą mieć znaczenie i doprowadzić do rozwiązania zagadki. Nasza praca w dużym stopniu jest poufna, bo tematy, którymi się zajmujemy są wrażliwe. Szczegóły i nazwiska zamykamy na cztery spusty i nie dzielimy się tym z nikim, za to tak jak przytoczony przez Ciebie pilot – chętnie opowiadamy całą prawdę o przyczynach wypadków.

Detektywi specjalizują się w konkretnych obszarach. Czy wy też w swoim zespole się jakoś specjalizujecie? Macie takie aktywności, w których lubicie pracować? 

Mateusz: Tak, Krzysztof jest naszym “policjantem”, gdy trzeba komuś udzielić reprymendy <śmiech>, a Kasia jest ekspertem od dbania o bezpieczeństwo w sklepach, wynika to z jej wieloletniego doświadczenia.

Krzysztof: Jeżeli chcemy wprowadzić coś w sklepach, to weryfikujemy z Kasią czy nie utrudnimy życia pracowników sklepów. Kasia wie czy z pozoru prosta czynność nie będzie dużym utrudnieniem w codziennych obowiązkach.

Katarzyna: Ja też lubię wykorzystywać to doświadczenie przy szkoleniach wstępnych. Wtedy czuję się jak ryba w wodzie, bo wiem z jakimi przypadkami osoby w sklepie mogą mieć styczność.

Mateusz: W pozostałych tematach absolutnie nie zamykamy się na jeden rodzaj zadań. Staramy się wymieniać i uzupełniać. Tak jak w przypadku COVID-19. Pracujemy wszyscy ramię w ramię dbając o bezpieczeństwo naszych pracowników.

A po pracy... potraficie wyłączyć BHP-owe myślenie?

Katarzyna: Mam tę zdolność i nie przynoszę ze sobą domu do pracy, ani pracy do domu. Jak dzieci kładą się spać, to uwielbiam czytać książki. I wygrywają tutaj horrory i thrillery.  Uwielbiam Grahama Mastertona, Stephena Kinga, a z polskiego podwórka królową kryminału Joannę Chmielewską. Zdecydowanie wolę takie krwawe scenariusze.  

Weryfikujesz później incydenty bezpieczeństwa? 

Katarzyna: <śmiech> Tak. Sprawdzam je również w podróżach. Moim ukochanym kierunkiem jest Francja. Jestem zakochana w ich kuchni!

A Mateusz i Krzysiek jak sobie radzicie?

Mateusz: Zawsze twierdziłem, że potrafię oddzielić życie prywatne od zawodowego. Żona ma zupełnie odmienne zdanie na ten temat <śmiech>. Moje życie kręci się wokół syna, uwielbiam spędzać czas z rodziną i znajomymi. Moim największym motorem do działania jest właśnie rodzina. Mam dużą rodzinę i wielu znajomych, więc jestem przyzwyczajony do spędzenia czasu z ludźmi.

Krzysztof: Ja się cieszę, że sklepy nie są otwarte 24/7, ale mimo to jesteśmy cały czas na posterunku. W wolnym czasie można mnie spotkać na squashu (mimo wagi!) <śmiech>.

 

Dziękuję Wam za rozmowę! To było pouczające doświadczenie dla osoby, która wszędzie się śpieszy. Wezmę sobie do serca Wasze cenny wskazówki. Liczę na to, że inni czytelnicy również!

Rozmawiała: Ewelina Buchta

Zobacz podobne

Sport w FMCG

Tomasz - Dyrektor Obszaru Nieruchomości i Ekspansji

Mistrz Polski w biegu na 2000 metrów, który w pracy goni terminy i narzuca zadaniom niezłe tempo. Uważa, że bez wytrwałości i regularności nie osiągnie się niczego, a sukcesy pojawią się dopiero wtedy, kiedy konsekwentnie dąży się do celu. Chcecie o Tomku wiedzieć więcej?

Jak zatrzymać czas?

Paweł - Kierownik Sklepu w Kaliszu

Brzmi tajemniczo, dlatego poprosiliśmy o więcej informacji. Paweł o swoim hobby opowiada chętnie – bo jego pasja polega na opowiadaniu. Chcecie wiedzieć więcej?

Zawsze w biegu

Ewelina - Specjalista ds. Employer Brandingu

Emocje po Poland Business Run 2020 już opadły. Jednak sukcesy, te małe i duże należy celebrować, tym bardziej jeśli dotyczą #teamuALDI. Wyłoniliśmy najlepszych biegaczy, a teraz chcemy się z Wami podzielić ich sposobem na łączenie pracy i pasji. Gotowi? 

Historia pewnego biegu

Wojtek - Wiceprezes ALDI

Przed nim 170 km, z nim 8 kg wyposażenia. W uszach słuchawki, w tle audiobook, w głowie plan na najbliższe kilkadziesiąt godzin. Brzmi jak zapowiedź dobrej książki? Być może kiedyś sam ją napisze, ale teraz zapraszamy Was na wywiad z Wojtkiem - naszym Wiceprezesem, miłośnikiem biegów górskich i ultramaratonów.
To co, gotowi na biegową wycieczkę dookoła Mount Blanc i innych biegach górskich, które zapadły Wojtkowi w pamięć?

Rowerem przez świat

Szymon - Menadżer ds. Audytu Wewnętrznego

Poznaj historię Szymona i jego pasji do kolarstwa. Dowiedz się, jak po latach wrócić do swojego hobby i jak to jest przejechać Polskę wzdłuż na dwóch kółkach.

Gol gol GOOOL!

Daria - Specjalista ds. Szkoleń i Rozwoju, ALDI Katowice

Piłka nożna to jej pasja od 5. roku życia. Dzięki grze nauczyła się determinacji w dążeniu do celu, samodyscypliny i pracy zespołowej. Poznajcie Darię, Specjalistkę ds. Szkoleń i Rozwoju, spędzającą na boisku kilkanaście godzin w tygodniu.

Kartka z podróży

Zofia - Menadżer Kategorii, ALDI Katowice

Zobacz świat oczami Zosi, której największą pasją są podróże. Jak przygotowuje się do wypraw w nieznane i gdzie najdalej dotarła?
Sprawdź!

Idziemy na grzyby

Paweł - Kierownik Kategorii w ALDI Katowice

Dla Pawła las to jego drugi dom. Sprawdź, co jest dla niego najdoskonalszą formą relaksu i pasją, która szlifuje charakter.

Gaz do dechy!

Marta - Starszy Sprzedawca, ALDI Siemianowice Śląskie

Wejdź do świata wyścigów samochodowych dzięki niezwykłej pasji Marty - do motoryzacji, a dowiesz się, co łączy rajdy i pracę w sklepie!